Amphenol Industrial PC06A-18-30P(SR)
PC06A-18-30P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-18-30P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 30POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06A-18-30P(SR).pdf
Availability of PC06A-18-30P(SR)
QUANTITY
PC06A-18-30P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-18-30P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-18-30P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-18-30P(SR)
Related LinksPC06A-18, PC06A-18-30P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-18-30P(SR) Details Description
Related parts for PC06A-18-30P(SR)
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC PUSH-PULL AMP 860MHZ SOT115J datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 12VC 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 6POS TIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SMS RIGHT ANGLE BRDMNT MLE CONS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 50POS .050 SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf