Amphenol Industrial PC06A-18-32S(SR)
PC06A-18-32S(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-18-32S(SR)
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06A-18-32S(SR).pdf
Availability of PC06A-18-32S(SR)
QUANTITY
PC06A-18-32S(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-18-32S(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06A-18-32S(SR)
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-18-32S(SR)
Related LinksPC06A-18, PC06A-18-32S(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-18-32S(SR) Details Description
Related parts for PC06A-18-32S(SR)
FUSE HLDR CART 600V 20A PNL MNT datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT523 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC DAC VIDEO NTSC 6-CH 48-LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU C-SERIES ARM M-4 128TQFP datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf