Amphenol Industrial PC06A-20-39S
PC06A-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
PC06A-20-39S
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06A-20-39S.pdf
Availability of PC06A-20-39S
QUANTITY
PC06A-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06A-20-39S
Internal Part NumberEIS-PC06A-20-39S
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06A-20-39S
Related LinksPC06A-, PC06A-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06A-20-39S Details Description
Related parts for PC06A-20-39S
SWITCH BASIC SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680 OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN FPC 21POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 600 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 9.4A LFPAK datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
PAC-RX3I-UNIV-5.0M datasheet.pdf
CONN HSG PLUG datasheet.pdf
MIRROR STAINLESS STEEL 20 INCH datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf