Amphenol Industrial PC06E-10-6S(424)
PC06E-10-6S(424) picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-10-6S(424)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06E-10-6S(424).pdf
Availability of PC06E-10-6S(424)
QUANTITY
PC06E-10-6S(424) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-10-6S(424)
Internal Part NumberEIS-PC06E-10-6S(424)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert10-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-10-6S(424)
Related LinksPC06E-10, PC06E-10-6S(424) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-10-6S(424) Details Description
Related parts for PC06E-10-6S(424)
IDC CABLE - MKR50K/MC50F/MCS50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 8POS M12 PLUG-PLUG 5M datasheet.pdf
FERRITE BEAD 550 OHM 4A SMD 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS CORD PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/E datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf