Amphenol Industrial PC06E-12-10P(SR)
PC06E-12-10P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-12-10P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06E-12-10P(SR).pdf
Availability of PC06E-12-10P(SR)
QUANTITY
PC06E-12-10P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-12-10P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06E-12-10P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-12-10P(SR)
Related LinksPC06E-12, PC06E-12-10P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-12-10P(SR) Details Description
Related parts for PC06E-12-10P(SR)
RES 0.03 OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY REED SPST 3A 12V datasheet.pdf
HEADER 30POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
XBEE PRO DIGIMESH 2.4 USB ADAPT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
AMPLIMITE PLUG ASY POSTD 109 5 datasheet.pdf
TV 22C 22#22D SKT RECP datasheet.pdf
26500 26#20 6#12 P BY RECP LC datasheet.pdf
Fast, Voltage-Out DC?440 MHz, 95 dB Logarithmic Amplifier IC datasheet.pdf