Amphenol Industrial PC06E-16-23P
PC06E-16-23P picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-16-23P
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06E-16-23P.pdf
Availability of PC06E-16-23P
QUANTITY
PC06E-16-23P Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-16-23P
Internal Part NumberEIS-PC06E-16-23P
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-16-23P
Related LinksPC06E-, PC06E-16-23P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-16-23P Details Description
Related parts for PC06E-16-23P
RECT BRIDGE 25A 200V WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 12A 600V datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 9K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP NMB G50 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 26.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf