Amphenol Industrial PC06E-16-23S
PC06E-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-16-23S
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06E-16-23S.pdf
Availability of PC06E-16-23S
QUANTITY
PC06E-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-16-23S
Internal Part NumberEIS-PC06E-16-23S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-16-23S
Related LinksPC06E-, PC06E-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-16-23S Details Description
Related parts for PC06E-16-23S
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OVERVOLT PROT REG 10-MSOP datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST 3.3V 1A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X6S 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf