Amphenol Industrial PC06E-20-39P(SR)
PC06E-20-39P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-20-39P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06E-20-39P(SR).pdf
Availability of PC06E-20-39P(SR)
QUANTITY
PC06E-20-39P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-20-39P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06E-20-39P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-20-39P(SR)
Related LinksPC06E-20, PC06E-20-39P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-20-39P(SR) Details Description
Related parts for PC06E-20-39P(SR)
CONN HDR BRKWAY .100 22POS VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
IC TRANSLATING TXRX 8XSON datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN JACK 2X5.5MM R/A POWER PNL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
CABLE 3COND 14AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
600 DIP HDR COINED CONTACTS datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf