Amphenol Industrial PC06E-20-39S
PC06E-20-39S picture photo
Mfg. Part Number
PC06E-20-39S
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06E-20-39S.pdf
Availability of PC06E-20-39S
QUANTITY
PC06E-20-39S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06E-20-39S
Internal Part NumberEIS-PC06E-20-39S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06E-20-39S
Related LinksPC06E-, PC06E-20-39S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06E-20-39S Details Description
Related parts for PC06E-20-39S
IC DSP 24BIT FIXED-POINT 196-BGA datasheet.pdf
IC COMPARATOR 1V LOW PWR 5TSOP datasheet.pdf
COIL CHOKE 18MH 2.0A RADIAL datasheet.pdf
Crystal 13.5600MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 20A ITO220AB datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RJI KAB 1XIP20 GEW270 22/7 1 datasheet.pdf
THERMTRANS LABEL VINYL 1.00 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf