Amphenol Industrial PC06P-16-23S
PC06P-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PC06P-16-23S
Brief Description
CONN PLUG 23POS INLINE SKT
Datasheet Download
PC06P-16-23S.pdf
Availability of PC06P-16-23S
QUANTITY
PC06P-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06P-16-23S
Internal Part NumberEIS-PC06P-16-23S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Contact FinishGold
FeaturesPotted
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06P-16-23S
Related LinksPC06P-, PC06P-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06P-16-23S Details Description
Related parts for PC06P-16-23S
VARISTOR 184.5V 100KA CHASSIS datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC RCVR/TX V.35 18DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 150MA 13.8 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 105POS datasheet.pdf