Amphenol Industrial PC06P-20-41P(SR)
PC06P-20-41P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06P-20-41P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06P-20-41P(SR).pdf
Availability of PC06P-20-41P(SR)
QUANTITY
PC06P-20-41P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06P-20-41P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06P-20-41P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06P-20-41P(SR)
Related LinksPC06P-20, PC06P-20-41P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06P-20-41P(SR) Details Description
Related parts for PC06P-20-41P(SR)
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf