Amphenol Industrial PC06SE-12-10P(SR)
PC06SE-12-10P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06SE-12-10P(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06SE-12-10P(SR).pdf
Availability of PC06SE-12-10P(SR)
QUANTITY
PC06SE-12-10P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06SE-12-10P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06SE-12-10P(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06SE-12-10P(SR)
Related LinksPC06SE-1, PC06SE-12-10P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06SE-12-10P(SR) Details Description
Related parts for PC06SE-12-10P(SR)
IC INTEGRATED PC CARD 209-BGA datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
MODULE 9P 16MB SDRAM 32MB FLASH datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OPEN DRAIN SC-70 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC USP-10B datasheet.pdf
RING KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf