Amphenol Industrial PC06SE-20-41P(SR)
PC06SE-20-41P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06SE-20-41P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 41POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06SE-20-41P(SR).pdf
Availability of PC06SE-20-41P(SR)
QUANTITY
PC06SE-20-41P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06SE-20-41P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06SE-20-41P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06SE-20-41P(SR)
Related LinksPC06SE-2, PC06SE-20-41P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06SE-20-41P(SR) Details Description
Related parts for PC06SE-20-41P(SR)
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
PLUG MINI DOUBLE BANANA RED datasheet.pdf
ADAPTER ICE Z8 GP ZGP323 48SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
PIN MICRO .069"DIA SWAGE MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf