Amphenol Industrial PC06SE-22-55P(SR)
PC06SE-22-55P(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PC06SE-22-55P(SR)
Brief Description
CONN PLUG 55POS INLINE PIN
Datasheet Download
PC06SE-22-55P(SR).pdf
Availability of PC06SE-22-55P(SR)
QUANTITY
PC06SE-22-55P(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PC06SE-22-55P(SR)
Internal Part NumberEIS-PC06SE-22-55P(SR)
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC06SE-22-55P(SR)
Related LinksPC06SE-2, PC06SE-22-55P(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC06SE-22-55P(SR) Details Description
Related parts for PC06SE-22-55P(SR)
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 1200V FO-T-A datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
CORD SVT 18AWG 3COND 0.5M BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.25A 30V datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf