Amphenol Industrial PC07A-16-23S
PC07A-16-23S picture photo
Mfg. Part Number
PC07A-16-23S
Brief Description
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
PC07A-16-23S.pdf
Availability of PC07A-16-23S
QUANTITY
PC07A-16-23S Order Process
Ship out your order
Specifications of PC07A-16-23S
Internal Part NumberEIS-PC07A-16-23S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Clear Chromate over Bright Cadmium
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC07A-16-23S
Related LinksPC07A-, PC07A-16-23S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PC07A-16-23S Details Description
Related parts for PC07A-16-23S
RES SMD 523K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 0.18A TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 4A 12-BGA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 34mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 22-26AWG BLUE datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 3% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf