Micron Technology PC28F512M29EWLB TR
PC28F512M29EWLB TR picture photo
Mfg. Part Number
PC28F512M29EWLB TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC FLASH 512MBIT 100NS LBGA
Datasheet Download
PC28F512M29EWLB TR.pdf
Availability of PC28F512M29EWLB TR
QUANTITY
PC28F512M29EWLB TR Order Process
Ship out your order
Specifications of PC28F512M29EWLB TR
Internal Part NumberEIS-PC28F512M29EWLB TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFab Site Transfer 05/Mar/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size512M (64M x 8, 32M x 16)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-LBGA
Supplier Device Package64-FBGA (11x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC28F512M29EWLB TR
Related LinksPC28F512M, PC28F512M29EWLB TR Datasheet, Micron Technology Distributor
PC28F512M29EWLB TR Details Description
Related parts for PC28F512M29EWLB TR
IC AMP DIFF LDIST LP 95MA 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 150PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO213AB datasheet.pdf
FIXED IND 110NH 150MA 2.2 OHM datasheet.pdf
DSUB 2WK2 F SOD CLIN G50 ZINC datasheet.pdf
FUSE 800MA 250V AXIAL datasheet.pdf