Micron Technology PC28F512P30BFA
PC28F512P30BFA picture photo
Mfg. Part Number
PC28F512P30BFA
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
PC28F512P30BFA.pdf
Availability of PC28F512P30BFA
QUANTITY
PC28F512P30BFA Order Process
Ship out your order
Specifications of PC28F512P30BFA
Internal Part NumberEIS-PC28F512P30BFA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFab Site Transfer 05/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesAxcell™
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size512M (32M x 16)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 2 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TBGA
Supplier Device Package64-EasyBGA (8x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC28F512P30BFA
Related LinksPC28F51, PC28F512P30BFA Datasheet, Micron Technology Distributor
PC28F512P30BFA Details Description
Related parts for PC28F512P30BFA
SHUNT, ECON, PHBR15 AU, BLUE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 14DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 128 RAM 44LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 52.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 16POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
RES 90 OHM 0.3W 0.5% RADIAL datasheet.pdf