Sharp Microelectronics PC3SD12NXZAF
PC3SD12NXZAF picture photo
Mfg. Part Number
PC3SD12NXZAF
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD
Datasheet Download
PC3SD12NXZAF.pdf
Availability of PC3SD12NXZAF
QUANTITY
PC3SD12NXZAF Order Process
Ship out your order
Specifications of PC3SD12NXZAF
Internal Part NumberEIS-PC3SD12NXZAF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingTube
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitNo
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Voltage - Off State600V
Static dV/dt (Min)1kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)10mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)100mA
Current - Hold (Ih)3.5mA
Turn On Time50µs (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.2V
Current - DC Forward (If) (Max)50mA
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD
Supplier Device Package6-SMD
ApprovalsCSA, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC3SD12NXZAF
Related LinksPC3SD1, PC3SD12NXZAF Datasheet, Sharp Microelectronics Distributor
PC3SD12NXZAF Details Description
Related parts for PC3SD12NXZAF
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
INSERT MALE 32POS CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 8.25MM datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf