Micron Technology PC48F4400P0VB0EE
PC48F4400P0VB0EE picture photo
Mfg. Part Number
PC48F4400P0VB0EE
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
Datasheet Download
PC48F4400P0VB0EE.pdf
Availability of PC48F4400P0VB0EE
QUANTITY
PC48F4400P0VB0EE Order Process
Ship out your order
Specifications of PC48F4400P0VB0EE
Internal Part NumberEIS-PC48F4400P0VB0EE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginFab Site Transfer 14/Apr/2015
Standard Package864
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
SeriesAxcell™
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH - NOR
Memory Size512M (32M x 16)
Speed100ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 2 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TBGA
Supplier Device Package64-EasyBGA (10x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PC48F4400P0VB0EE
Related LinksPC48F440, PC48F4400P0VB0EE Datasheet, Micron Technology Distributor
PC48F4400P0VB0EE Details Description
Related parts for PC48F4400P0VB0EE
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 178 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MRAM 1MBIT 40MHZ 8DFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 1% 1W 0612 datasheet.pdf