LEMO PCA.00.250.CLLC27Z
PCA.00.250.CLLC27Z picture photo
Mfg. Part Number
PCA.00.250.CLLC27Z
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
PCA.00.250.CLLC27Z.pdf
Availability of PCA.00.250.CLLC27Z
QUANTITY
PCA.00.250.CLLC27Z Order Process
Ship out your order
Specifications of PCA.00.250.CLLC27Z
Internal Part NumberEIS-PCA.00.250.CLLC27Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypeJack, Female Socket
Contact TerminationSolder
Shield TerminationClamp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable GroupRG-174, 179B, 187A, 188A, 316
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBronze
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolyetheretherketone (PEEK)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCA.00.250.CLLC27Z
Related LinksPCA.00.25, PCA.00.250.CLLC27Z Datasheet, LEMO Distributor
PCA.00.250.CLLC27Z Details Description
Related parts for PCA.00.250.CLLC27Z
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 14POS 30AU datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 16A TSDSON-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FUSE 11A / 1000V datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC MEMS 125MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf