LEMO PCA.00.250.CTAC22
PCA.00.250.CTAC22 picture photo
Mfg. Part Number
PCA.00.250.CTAC22
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN INLINE RCPT COAX PIN SLDER
Datasheet Download
PCA.00.250.CTAC22.pdf
Availability of PCA.00.250.CTAC22
QUANTITY
PCA.00.250.CTAC22 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCA.00.250.CTAC22
Internal Part NumberEIS-PCA.00.250.CTAC22
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypeJack, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationClamp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCA.00.250.CTAC22
Related LinksPCA.00.2, PCA.00.250.CTAC22 Datasheet, LEMO Distributor
PCA.00.250.CTAC22 Details Description
Related parts for PCA.00.250.CTAC22
CONDUIT FIBER BEND GRE 3.94" datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMC datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-12VOUT 6W datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/PG/STDF GOLD 2 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 1.9MP 32CDIP datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf