LEMO PCA.0S.304.CLLC44Z
PCA.0S.304.CLLC44Z picture photo
Mfg. Part Number
PCA.0S.304.CLLC44Z
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP
Datasheet Download
PCA.0S.304.CLLC44Z.pdf
Availability of PCA.0S.304.CLLC44Z
QUANTITY
PCA.0S.304.CLLC44Z Order Process
Ship out your order
Specifications of PCA.0S.304.CLLC44Z
Internal Part NumberEIS-PCA.0S.304.CLLC44Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series0S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert304
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull, Detent Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCA.0S.304.CLLC44Z
Related LinksPCA.0S.30, PCA.0S.304.CLLC44Z Datasheet, LEMO Distributor
PCA.0S.304.CLLC44Z Details Description
Related parts for PCA.0S.304.CLLC44Z
TERM BLOCK PCB 5.08MM 44POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
ID SENSOR RFID MODULE 2-HEAD datasheet.pdf
RES 509K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47.1 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf