Vishay Thin Film PCAN2512E75R0BST5
PCAN2512E75R0BST5 picture photo
Mfg. Part Number
PCAN2512E75R0BST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 6W 2512
Datasheet Download
PCAN2512E75R0BST5.pdf
Availability of PCAN2512E75R0BST5
QUANTITY
PCAN2512E75R0BST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCAN2512E75R0BST5
Internal Part NumberEIS-PCAN2512E75R0BST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCAN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±0.1%
Power (Watts)6W
CompositionThin Film
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.018" (0.46mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCAN2512E75R0BST5
Related LinksPCAN2512, PCAN2512E75R0BST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PCAN2512E75R0BST5 Details Description
Related parts for PCAN2512E75R0BST5
JUMPER-H1504TR/A2015L/X 4" datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 900MA 3.6 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf