Stackpole Electronics Inc. PCB5JB1R20
PCB5JB1R20 picture photo
Mfg. Part Number
PCB5JB1R20
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERAMIC 1.2 OHM 5W 5% WW
Datasheet Download
PCB5JB1R20.pdf
Availability of PCB5JB1R20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCB5JB1R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCB5JB1R20
Internal Part NumberEIS-PCB5JB1R20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPCB Series 01/Jul/2013
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.071" L x 0.374" W (27.20mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCB5JB1R20
Related LinksPCB5J, PCB5JB1R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCB5JB1R20 Details Description
Related parts for PCB5JB1R20
IC OFFLINE SWIT OTP OCP HV 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BRAKE 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 6.48MM datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
RES 27K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 5W datasheet.pdf