Stackpole Electronics Inc. PCB5JB4R70
PCB5JB4R70 picture photo
Mfg. Part Number
PCB5JB4R70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CERAMIC 4.7 OHM 5W 5% WW
Datasheet Download
PCB5JB4R70.pdf
Availability of PCB5JB4R70
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PCB5JB4R70 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCB5JB4R70
Internal Part NumberEIS-PCB5JB4R70
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Obsolescence/ EOLPCB Series 01/Jul/2013
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±800ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension1.071" L x 0.374" W (27.20mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCB5JB4R70
Related LinksPCB5J, PCB5JB4R70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCB5JB4R70 Details Description
Related parts for PCB5JB4R70
IC FLOATING-POINT DSP 272-BGA datasheet.pdf
IC TX RS485/422 HS 8-SOIC datasheet.pdf
RING PERMA-SEAL - TAPED datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf