TT Electronics/Welwyn PCF0402R-5K6BT1
PCF0402R-5K6BT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0402R-5K6BT1
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
PCF0402R-5K6BT1.pdf
Availability of PCF0402R-5K6BT1
QUANTITY
PCF0402R-5K6BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0402R-5K6BT1
Internal Part NumberEIS-PCF0402R-5K6BT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesPCF - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0402R-5K6BT1
Related LinksPCF0402, PCF0402R-5K6BT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0402R-5K6BT1 Details Description
Related parts for PCF0402R-5K6BT1
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
RES 100M OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
TACHOMETER LED 6 CHAR 115V PANEL datasheet.pdf