TT Electronics/Welwyn PCF0805-12-30K1BT1
PCF0805-12-30K1BT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805-12-30K1BT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1KOHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805-12-30K1BT1.pdf
Availability of PCF0805-12-30K1BT1
QUANTITY
PCF0805-12-30K1BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805-12-30K1BT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805-12-30K1BT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805-12-30K1BT1
Related LinksPCF0805-1, PCF0805-12-30K1BT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805-12-30K1BT1 Details Description
Related parts for PCF0805-12-30K1BT1
TRANS PNP 40V 4A 6TSOP datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT ST-ST SIMPLEX datasheet.pdf
FERRITE CORE P 630NH N48 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 350VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf