TT Electronics/Welwyn PCF0805R-100RBT1
PCF0805R-100RBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805R-100RBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805R-100RBT1.pdf
Availability of PCF0805R-100RBT1
QUANTITY
PCF0805R-100RBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805R-100RBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805R-100RBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805R-100RBT1
Related LinksPCF0805R, PCF0805R-100RBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805R-100RBT1 Details Description
Related parts for PCF0805R-100RBT1
HEAT SINK 31MM X 31MM X 24.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SKY65047-360 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
IC FPGA 119 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf