TT Electronics/Welwyn PCF0805R-10KBT1
PCF0805R-10KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF0805R-10KBT1
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0805
Datasheet Download
PCF0805R-10KBT1.pdf
Availability of PCF0805R-10KBT1
QUANTITY
PCF0805R-10KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0805R-10KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF0805R-10KBT1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0805R-10KBT1
Related LinksPCF0805, PCF0805R-10KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF0805R-10KBT1 Details Description
Related parts for PCF0805R-10KBT1
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC BUFFER 1.8V CONFIG 96-BGA datasheet.pdf
HYBRID MK-2 PLUG HSG ASSY 26P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
LED PANEL MOUNT INDICATOR BLUE datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 12.288000MHZ SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf