Nichicon PCF0J121MCL1GS
PCF0J121MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF0J121MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCF0J121MCL1GS.pdf
Availability of PCF0J121MCL1GS
QUANTITY
PCF0J121MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0J121MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF0J121MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0J121MCL1GS
Related LinksPCF0J12, PCF0J121MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF0J121MCL1GS Details Description
Related parts for PCF0J121MCL1GS
CAP FILM 2700PF 5% 400VDC 1913 datasheet.pdf
VARISTOR 32V RING datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
FUSE 4A 350V RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf