TT Electronics/Welwyn PCF1206-12-100KBT1
PCF1206-12-100KBT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF1206-12-100KBT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
PCF1206-12-100KBT1.pdf
Availability of PCF1206-12-100KBT1
QUANTITY
PCF1206-12-100KBT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1206-12-100KBT1
Internal Part NumberEIS-PCF1206-12-100KBT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1206-12-100KBT1
Related LinksPCF1206-1, PCF1206-12-100KBT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF1206-12-100KBT1 Details Description
Related parts for PCF1206-12-100KBT1
TERM BLOCK W/O RELAY OR OPTO datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DL VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 200 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 185MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE ASSEM WFL-WFL 100MM ULTRA datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf