TT Electronics/Welwyn PCF1206-13-37R4BT1
PCF1206-13-37R4BT1 picture photo
Mfg. Part Number
PCF1206-13-37R4BT1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
PCF1206-13-37R4BT1.pdf
Availability of PCF1206-13-37R4BT1
QUANTITY
PCF1206-13-37R4BT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1206-13-37R4BT1
Internal Part NumberEIS-PCF1206-13-37R4BT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPCF - Precision
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)37.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1206-13-37R4BT1
Related LinksPCF1206-1, PCF1206-13-37R4BT1 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
PCF1206-13-37R4BT1 Details Description
Related parts for PCF1206-13-37R4BT1
FUSE 2A 250V HI SPEED FERRULE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 5MM-100MM WIR MOD datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR CYLINDRICAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
MX150 ASSY 1.5 RCPT 1X4 CPA LTGY datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 4CKT datasheet.pdf