Stackpole Electronics Inc. PCF14JT10M0
PCF14JT10M0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT10M0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10M OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT10M0.pdf
Availability of PCF14JT10M0
QUANTITY
PCF14JT10M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT10M0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT10M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT10M0
Related LinksPCF14, PCF14JT10M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT10M0 Details Description
Related parts for PCF14JT10M0
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V IN 3.3V OUT 49.5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 SQ WW datasheet.pdf
26P MTA100 CONN ASSY RED LF datasheet.pdf
CONN HOUSING XMA 4POS RED datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 51A D2PAK datasheet.pdf