Stackpole Electronics Inc. PCF14JT18R0
PCF14JT18R0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT18R0
Brief Description
RES 18 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT18R0.pdf
Availability of PCF14JT18R0
QUANTITY
PCF14JT18R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT18R0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT18R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT18R0
Related LinksPCF14, PCF14JT18R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT18R0 Details Description
Related parts for PCF14JT18R0
Crystal 42.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
FILTER LINE 18MH 1.0A TYPE 600 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FILTER POWER ARRAY MULTI LINE 6A datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC 15-20 A/T SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMD datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf