Stackpole Electronics Inc. PCF14JT3K60
PCF14JT3K60 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT3K60
Brief Description
RES 3.6K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT3K60.pdf
Availability of PCF14JT3K60
QUANTITY
PCF14JT3K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT3K60
Internal Part NumberEIS-PCF14JT3K60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT3K60
Related LinksPCF14, PCF14JT3K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT3K60 Details Description
Related parts for PCF14JT3K60
FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 28-SSOP datasheet.pdf
RES 3.90K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MON RELAY 1PHASE 2PDT 400VAC datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 4A SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
20+20 DIL PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1400V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf