Stackpole Electronics Inc. PCF14JT3K90
PCF14JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT3K90
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT3K90.pdf
Availability of PCF14JT3K90
QUANTITY
PCF14JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT3K90
Internal Part NumberEIS-PCF14JT3K90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT3K90
Related LinksPCF14, PCF14JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT3K90 Details Description
Related parts for PCF14JT3K90
XFRMR LAMINATED 408VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG55B 20AWG 1000' datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS 1MM datasheet.pdf