Stackpole Electronics Inc. PCF14JT47R0
PCF14JT47R0 picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT47R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT47R0.pdf
Availability of PCF14JT47R0
QUANTITY
PCF14JT47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT47R0
Internal Part NumberEIS-PCF14JT47R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT47R0
Related LinksPCF14, PCF14JT47R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT47R0 Details Description
Related parts for PCF14JT47R0
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 40V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
H48-2 5.5X5X3.2MM W/ADH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf