Stackpole Electronics Inc. PCF14JT560R
PCF14JT560R picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT560R
Brief Description
RES 560 OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT560R.pdf
Availability of PCF14JT560R
QUANTITY
PCF14JT560R Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT560R
Internal Part NumberEIS-PCF14JT560R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT560R
Related LinksPCF14, PCF14JT560R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT560R Details Description
Related parts for PCF14JT560R
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 2.65W MONO 8LLP datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 62A 0.35 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf