Stackpole Electronics Inc. PCF14JT620K
PCF14JT620K picture photo
Mfg. Part Number
PCF14JT620K
Brief Description
RES 620K OHM 1/4W 5% CARBON FILM
Datasheet Download
PCF14JT620K.pdf
Availability of PCF14JT620K
QUANTITY
PCF14JT620K Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF14JT620K
Internal Part NumberEIS-PCF14JT620K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -850ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF14JT620K
Related LinksPCF14, PCF14JT620K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCF14JT620K Details Description
Related parts for PCF14JT620K
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 550MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SPECIAL METRIC UNIVERSAL SAEFTY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU PIN datasheet.pdf
CORD GRIP, M20, SS, SI, 5-8 MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf