Nichicon PCF1A121MCL1GS
PCF1A121MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF1A121MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCF1A121MCL1GS.pdf
Availability of PCF1A121MCL1GS
QUANTITY
PCF1A121MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1A121MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF1A121MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)23 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1A121MCL1GS
Related LinksPCF1A12, PCF1A121MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF1A121MCL1GS Details Description
Related parts for PCF1A121MCL1GS
CONV DC/DC 5VIN ADJ OUT 10A datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80NS 40TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC HYBRID 3PH INV 2A 500V SIP-S datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
ANT MOB COIL UHF 1/4 66-174MHZ datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf