Nichicon PCF1C560MCL1GS
PCF1C560MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF1C560MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 56UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCF1C560MCL1GS.pdf
Availability of PCF1C560MCL1GS
QUANTITY
PCF1C560MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1C560MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF1C560MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1C560MCL1GS
Related LinksPCF1C56, PCF1C560MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF1C560MCL1GS Details Description
Related parts for PCF1C560MCL1GS
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
EMITTER PIN CE IONIZER 20PK datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 16QSOP datasheet.pdf
CONN MINI SMB JACK 75 OHM PCB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 36K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf