Nichicon PCF1D220MCL1GS
PCF1D220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF1D220MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 20V SMD
Datasheet Download
PCF1D220MCL1GS.pdf
Availability of PCF1D220MCL1GS
QUANTITY
PCF1D220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF1D220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF1D220MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCF
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating20V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF1D220MCL1GS
Related LinksPCF1D22, PCF1D220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF1D220MCL1GS Details Description
Related parts for PCF1D220MCL1GS
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB9 ZINC datasheet.pdf
LABEL datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.3NH 1.77A 40 MOHM datasheet.pdf
CABLE ASSY RJ45 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
LED SOLERIQ S13 5700K WHITE datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf