Stackpole Electronics Inc. PCFM12JT180R
PCFM12JT180R picture photo
Mfg. Part Number
PCFM12JT180R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES CARBON 180 OHM 1/2W 5%
Datasheet Download
PCFM12JT180R.pdf
Availability of PCFM12JT180R
QUANTITY
PCFM12JT180R Order Process
Ship out your order
Specifications of PCFM12JT180R
Internal Part NumberEIS-PCFM12JT180R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCFM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCFM12JT180R
Related LinksPCFM12, PCFM12JT180R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCFM12JT180R Details Description
Related parts for PCFM12JT180R
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf