Stackpole Electronics Inc. PCFM12JT82R0
PCFM12JT82R0 picture photo
Mfg. Part Number
PCFM12JT82R0
Brief Description
RES CARBON 82 OHM 1/2W 5%
Datasheet Download
PCFM12JT82R0.pdf
Availability of PCFM12JT82R0
QUANTITY
PCFM12JT82R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PCFM12JT82R0
Internal Part NumberEIS-PCFM12JT82R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCFM12JT82R0
Related LinksPCFM12, PCFM12JT82R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
PCFM12JT82R0 Details Description
Related parts for PCFM12JT82R0
TVS DIODE 5VWM 12.5VC SOD523 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 500MA 210 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 3" 1MM 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP FILM 0.0027 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf