Nichicon PCG0G222MCL1GS
PCG0G222MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG0G222MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 2200UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
PCG0G222MCL1GS.pdf
Availability of PCG0G222MCL1GS
QUANTITY
PCG0G222MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG0G222MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG0G222MCL1GS
Polymer Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current4.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG0G222MCL1GS
Related LinksPCG0G22, PCG0G222MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG0G222MCL1GS Details Description
Related parts for PCG0G222MCL1GS
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 20W datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 1.271K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 48POS VERT GOLD datasheet.pdf