Nichicon PCG0J181MCL1GS
PCG0J181MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG0J181MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 180UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
PCG0J181MCL1GS.pdf
Availability of PCG0J181MCL1GS
QUANTITY
PCG0J181MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG0J181MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG0J181MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG0J181MCL1GS
Related LinksPCG0J18, PCG0J181MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG0J181MCL1GS Details Description
Related parts for PCG0J181MCL1GS
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
INLET IEC320W/FUSE C14 SCREW 2.8 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8.6A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
KIT STARTER PRO430 MAVRK datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064FP-4,5C1-2 datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-AA-175-E1) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 1.3W DO41 datasheet.pdf