Nichicon PCG1A561MCL1GS
PCG1A561MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG1A561MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 560UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
PCG1A561MCL1GS.pdf
Availability of PCG1A561MCL1GS
QUANTITY
PCG1A561MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG1A561MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG1A561MCL1GS
Polymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG1A561MCL1GS
Related LinksPCG1A56, PCG1A561MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG1A561MCL1GS Details Description
Related parts for PCG1A561MCL1GS
CONN RECEPT 8POS 18-22AWG DUAL datasheet.pdf
ROLLER LEVER HEAD FOR WL SERIES datasheet.pdf
V23552D2882P501=SIP KAB ST 1/2 datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SPI/SRL 500K 16-DFN datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PNL PLUG M12 POST PIN GRN datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 2-HEADER 2LD 6" datasheet.pdf