Nichicon PCG1C470MCL1GS
PCG1C470MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG1C470MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 47UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCG1C470MCL1GS.pdf
Availability of PCG1C470MCL1GS
QUANTITY
PCG1C470MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG1C470MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG1C470MCL1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG1C470MCL1GS
Related LinksPCG1C47, PCG1C470MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG1C470MCL1GS Details Description
Related parts for PCG1C470MCL1GS
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 30VC SMC datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
RES 2.0K OHM 0.25W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100CABGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf