Nichicon PCG1C820MCL1GS
PCG1C820MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCG1C820MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
PCG1C820MCL1GS.pdf
Availability of PCG1C820MCL1GS
QUANTITY
PCG1C820MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCG1C820MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCG1C820MCL1GS
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCG1C820MCL1GS
Related LinksPCG1C82, PCG1C820MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCG1C820MCL1GS Details Description
Related parts for PCG1C820MCL1GS
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LED WHITE SMD datasheet.pdf
RES 11.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf