Nichicon PCJ0E272MCL1GS
PCJ0E272MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCJ0E272MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 2700UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
PCJ0E272MCL1GS.pdf
Availability of PCJ0E272MCL1GS
QUANTITY
PCJ0E272MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCJ0E272MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCJ0E272MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)9 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCJ0E272MCL1GS
Related LinksPCJ0E27, PCJ0E272MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCJ0E272MCL1GS Details Description
Related parts for PCJ0E272MCL1GS
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 7.62MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 30.66VC SMD datasheet.pdf
MTC100 CONNECTOR SHELL 10POS datasheet.pdf
RES 94.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf